Strona 1 z 1

Rady dla początkującego sklejacza modeli?

: wtorek 14 mar 2017, 12:30
autor: Lemur
Jakiś czas temu na shoutboxie widziałem że ktoś coś pisał o różnych modelach, jako że ja akurat się właśnie będę zabierał za mój pierwszy model, to macie może jakieś rady?
Mam starter set od AirFixa z Glosterem Gladiatorem Mk.I, w zestawie jest klej(poly cement firmy humbrol), 2 pędzelki i farby akrylowe. Link: https://www.airfix.com/us-en/gloster-gl ... -1-72.html
Co do tego to chciałbym się dowiedzieć jak nanosić klej(z tubki czy pędzelkiem) i czy te farby się rozpuszcza(serio się nie znam na takich rzeczach)? I jak nanieść kalkomanie?
A tak poza tym czy radzicie dokupić jakiś sprzet? Do wycinania części planuje uzyc noza tapicerskiego, nada się? Nie chodzi mi już o kupowanie profesjonalnego(czy nawet amatorskiego) sprzętu, ale jeżeli noz tapicerski w ogole się nie nada a nozyk modelarski będzie za 10 zl to go kupie. No i czy cos do szpachlowania/szlifowania będzie potrzebne jeśli jest to dla mnie model wlasciwie na probe?
I takie pytanie: https://www.youtube.com/watch?v=bT9qmhfXEEg - w tym filmiku na czasie 16:10 to jest zwykła plastelina czy coś innego?

Re: Rady dla początkującego sklejacza modeli?

: wtorek 14 mar 2017, 15:15
autor: DarkPillowOfLove
To zacznę od końca wykład. :D
1. Ta "plastelina" to blu tack. Nie zostawia śladów, używasz jej głównie do maskowania.
2. Nóż tapicerski na start starczy. Jeżeli będziesz chciał się dalej bawić to polecam kupno Skalpeli modelarskich i podkładki do cięcia.
3. Akryle z tego co pamiętam można traktować zwykłą wodą, ale zagubiłem linki z proporcjami, bo siedzę w olejnych. Najważniejsze to model odtłuścić przed malowaniem, bo z akrylami zostaną paluchy.
3,5. https://www.youtube.com/watch?v=P9_tyIk ... x=1&t=300s Polecam decalfix humbrola.
3,75. Klej nanosi się różnie. Ja używam głównie tych z pędzelkami, lub jak potrzebuję gęstszego to na wykałaczkę i rozprowadzam.
4. Nie wiem jak jest z jakością wyprasek w tym modelu. Zazwyczaj występuje zależność drożej->mniej błędów producenta do poprawy. Nie kupuj szpachli modelarskiej. Ja używam tego: http://professional.novol.pl/produkt/5/ ... niwersalna i starczy to chyba na całe życie :D. Szlifowanie- na start wystarcza po kilka arkuszy papieru ściernego (wodnego)- różne gradacje. Ważne żeby jeden miał przynajmniej te 1500.

Re: Rady dla początkującego sklejacza modeli?

: wtorek 14 mar 2017, 15:39
autor: Lemur
1. Ok, to się przyda a na necie widze ze niewielki wydatek
2. Ok
3. Ok
4. "Przynajmniej 1500", to jak będę bral kilka to wszystkie powyżej 1500, czy poniżej tez brac?

Re: Rady dla początkującego sklejacza modeli?

: wtorek 14 mar 2017, 16:28
autor: DarkPillowOfLove
Jeżeli nie weźmiesz poniżej to tej szpachli nie zeszlifujesz. Na początek robisz 800 żeby zebrać i potem polerujesz wyższymi. Ja jeszcze lubię zbierać wszystko specjalnymi szmatkami na koniec żeby to było dobrze.
Kilka przydatnych rzeczy które mam:
https://exito.sklep.pl/pl/p/3M-Scierecz ... 1500/17354
https://exito.sklep.pl/pl/p/3M-Scierecz ... 1000/18846
https://exito.sklep.pl/pl/p/3M-Scotch-P ... C1-mm/8776
https://exito.sklep.pl/pl/p/3M-Wloknina ... szara/9605
+ Pęsety są bardzo pomocne. Szczególnie samozaciskowe.

Re: Rady dla początkującego sklejacza modeli?

: wtorek 14 mar 2017, 19:46
autor: MAGNUM
moja rada- nawet nie zaczynaj się w to pakować chłopie :)

a na poważnie , ja si ekiedys dużo bawiłem w dioramy wiesz takie scenki wszelkie gdzie oprócz modelu trzeba było jeszcze makiete przygotować, trawe , drogę , drzewa itd. to jest dopiero coś :)